Quick Help

Bilgi Bankası Bölümü, Sıkça Karşılaştığınız Soruların cevaplarını daha kolay bulabilmeniz için size yardımcı olacak bir bölümdür. Bilgi veya Yardım almak istediğiniz Bilgi Bankası Bölümü ve alt bölümlerini gezerek, yardım talebi açıp bekleyerek kaybedeceğiniz zamanı diğer işleriniz için kullanarak bazı sorunlarınızın çözümünü kolayca bulabilirsiniz. Kilit çözme, Kart okuyucu ve Sertifika ile ilgili problemlerin çözümü;

Çözüm

 
  1. Açılan Kilit Çözme Ekranında Yeni PIN Üret butonu görünmüyorsa; sorun Javadan kaynaklanıyor olabilir;
    Java sürümünü öğrenmek için Başlat>Programlar> Sistem Araçları> Komut İstemi(Command Prompt) seçilerek ya da Başlat butonuna basılıp arama alanına cmd yazılarak siyah ikonlu cmd.exe programı çalıştırılır. Açılan ekranda java –version yazarak javanızın versiyonunu öğrenebilirsiniz.

Eğer ekranda 64-Bit ifadesi varsa java 64 bitlik versiyondur, eğer bu bilgi yoksa java 32 bitlik versiyondur. 64 bitlik java kullanılmak istiyorsa internet tarayıcısı internet explorer olmak zorundadır,64 Bit kullanmak zorunlu değilse aşağıdaki kurala uyan 32 Bit Java kurulması gerekmektedir.
Eğer ekranda java –version sonucunda “java” is not recognized hatası alıyorsa javada problem var ya da kurulu değil demektir. Bu durumda bütün javalar kaldırıp uygun Java yüklenmesi gerekmektedir.
Uygun Java versiyonları 6 Update 37 ile 8 Update 40 arasında olanlardır.
Java 8 Update 40 üstü ise;
Başlat >Control Paneli> JAVA dizinine gidip açılan Java Control Panel penceresinde “Advanced” sekmesinden Certificate Revolation List(CRLS) seçiniz.
Java 8 Update 40 altı ise;
Ekranda Later ya da Update seçeneğini seçmelisiniz. Block derseniz Java applet çalışmaz ve hata alırsınız.
Java 7 Update 50 ve üstü bir sürüm kullanıyorsanız Later demenizi öneririz. Eğer Update seçeneğini seçerseniz internet bağlantınızın düzgün olması gerekir. Düzgün değilse sistem update edemez ve her işlem yapmak istediğinizde yeniden update etmeye çalışır. Bu durumda update işlemini manuel yapmanızı öneririz.
Yukarıdaki ekranda Continue veya Tamam demeniz gerekmektedir. Eğer sisteminizde 64 Bit Java yüklüyse Internet tarayıcınızın da 64 Bit olması gerekmektedir aksi durumda Java çalışmayacaktır. Eğer sisteminizde 32 Bit java yüklüyse Internet tarayıcınız 32 ya da 64 bit olabilir.

 
Bu içerik sorununuzu çözmenizde yardımcı oldu mu? evet / hayır

İçerik Detayları

İçerik Numarası: 7

Kategori: EBYS

Verilen Puan (Oylar): İçerik Puanı 1.6/5.0 (14)

 
Powered by Help Desk Software HESK, in partnership with SysAid Technologies